Skip to main content
img
Powered by rSchoolToday
GHS Athletics Hall of Fame


2015 INDUCTION CLASS
Jill LaFlam - Softball - Class of 1997
Paul Lufkin - Baseball, Ice Hockey - Class of 1959
Katie Taormina Misuraca - Indoor Track, Outdoor Track - Class of 1999
Joseph Orlando - Meritorious Service
Jay Pratt - Basketball - Class of 2000
Jon Pratt - Basketball - Class of 2000
Kaela Riley - Field Hockey - Class of 2002
Bob Roland - Meritorious Service
Lori Sanborn - Basketball, Field Hockey - Class of 1998
Rusty Tucker - Baseball, Ice Hockey - Class of 1998
Jim Unis - Basketball, Football, Outdoor Track- Class of 2002

2006 INDUCTION CLASS
Luis Avila - Baseball, Football, Track - Class of 1985
Mark L. Brown - Baseball - Class of 1972
Maryellen P. Callahan - Meritorious Service
Tristan Purdy Colangelo - Cross Country, Indoor Track, Outdoor Track - Class of 2000
"Wil" Gouzie - Meritorious Service
Joseph Havener Cribbs - Baseball, Football - Class of 1989
Robert L Jedrey - Baseball, Football - Class of 1950
Mario J. Orlando - Ice Hockey - Class of 1996
Regina Randazza - Cross Country, Indoor Track, Outdoor Track - Class of 1991
Terry Silva - Meritorious Service
Michael Sutera - Baseball, Basketball, Football - Class of 1989

2004 INDUCTION CLASS
William J. Cahill, Jr. - Meritorious Service - Class of 1942
Louis R. "Lou" Douglas - Baseball, Football - Class of 1934
Michael Interrante - Ice Hockey - Class of 1993
Cheryl Ann "Jakes" Jacobs - Basketball, Field Hockey, Softball - Class of 1975
Paul Lee - Meritorious Service - Class of 1971
Richard Philpott - Basketball, Football - Class of 1981
Matthew J. Roark - Cross Country, Indoor Track, Outdoor Track - Class of 1990
Paula K. Ryan - Basketball, Tennis - Class of 1995
Robert "Bobby" Ryan - Golf - Class of 1965
Darrell Seppala - Ice Hockey - Class of 1995
Leo White - Basketball - Class of 1979

2002 INDUCTION CLASS
Lenia M. Ascenso - Cross Country, Indoor Track, Outdoor Track - Class of 1991
Derek Geary - Ice Hockey, Tennis - Class of 1988
Calvin C. Grimes - Baseball, Basketball, Football - Class of 1965
Ralph Karcher, Jr. - Football - Class of 1943
Robert Karcher - Meritorious Service - Class of 1937
Ken Keating - Football, Ice Hockey - Class of 1948
Eric J. Loiacano - Baseball, Football - Class of 1989
Robert "Rob" Morrissey - Football, Track - Class of 1957
Caesar Roland - Meritorious Service - Class of 1929
Khris Silveria - Basketball - Class of 1994

2000 INDUCTION CLASS
Clifford "Kickie Adams - Football, Indoor Track, Outdoor Track - Class of 1957
Charmaine Borge-Dunn - Basketball, Softball - Class of 1970
Bryson Coles - Cross Country, Indoor Track, Outdoor Track - Class of 1991
Richard "Dick" Gerring - Baseball, Ice Hockey - Class of 1957
Kevin Lee Goodhue - Baseball, Basketball, Football - Class of 1971
Peter Hickey, Jr. - Baseball, Football, Ice Hockey - Class of 1981
Franki Iacono - Meritorious Service
Chester R. Mulcahy - Baseball, Football, Track - Class of 1953
Sam Randazza - Meritorious Service - Class of 1956
Farrell N. Roberts - Football, Ice Hockey - Class of 1950
James Witham - Baseball, Football, Ice Hockey - Class of 1953

1998 INDUCTION CLASS
Jack Canniff - Meritorious Service
Ben Chiancola - Baseball, Basketball, Football - Class of 1941
Billy Davis, Sr. - Baseball, Football - Class of 1934
John "Doc" Enos - Meritorious Service
Anthony Hogan Garrisi - Basketball, Football, Track - Class of 1950
Annie Gosbee - Baseball - Class of 1953
Joe Iacono - Baseball, Basketball - Class of 1994
John Matheson - Football, Track - Class of 1949
Jim McInnis - Baseball, Football - Class of 1905
Tom Middleton - Basketball - Class of 1968
Matthew Moynahan - Football - Class of 1988
Everett Perkins - Baseball, Football - Class of 1905
Mike Powers - Basketball, Football, Track - Class of 1983
Arthur H. "Sooky" Sawyer - Football, Track - Class of 1951
Oliver "Ollie" Tysver - Ice Hockey - Class of 1949
Dana White - Soccer, Track - Class of 1977

1996 INDUCTION CLASS
Eugene Barratt - Ice Hockey - Class of 1968
Donna Boucher - Track - Class of 1990
Leroy Call - Baseball, Basketball, Track - Class of 1952
Brian Carey - Baseball, Basketball, Football - Class of 1983
Joseph "Joe" Curcuru - Baseball, Basketball, Football, Track - Class of 1938
Jonathan Good - Basketball, Football - Class of 1979
Henry Jones - Baseball, Basketball, Football - Class of 1941
Thomas "Tommy" Lufkin - Ice Hockey - Class of 1961
Edward "Gint" Middleton - Meritorious Service
D. Bernard Pratt - Meritorious Service
James Woodbury - Baseball, Basketball, Football - Class of 1931

1995 INDUCTION CLASS
Dr. Sebastian Aparo - Meritorious Service
Joan Tysver Chiancola - Baseball - Class of 1941
Russell Davis, Sr. - Baseball, Basketball, Football - Class of 1930
Robert Foley - Basketball - Class of 1963
Gardner "Tucky" Holmes - Football, Track - Class of 1936
Donald Lowe, Jr. - Football, Ice Hockey - Class of 1968
Joe Madison - Meritorious Service
Steve Marshall - Football - Class of 1988
Ambrose Orlando - Basketball, Football, Track - Class of 1971
Scott Phinney - Basketball, Football - Class of 1978
Sam Pizzimenti - Basketball, Football, Track - Class of 1971
Robert Welch - Meritorious Service
Richard Wilson - Baseball, Basketball - Class of 1958

1994 INDUCTION CLASS
Nancy Papows Aiello - Gymnastics - Class of 1980
Philip Curcuru - Baseball, Basketball, Football - Class of 1939
Manning Curtis - Baseball, Basketball, Football - Class of 1922
Alex Destino - Basketball, Football - Class of 1946
Steve Douglass - Football, Ice Hockey - Class of 1974
Donald "Gus" Fleet - Baseball, Basketball, Football - Class of 1929
Anthony "Tony" Marino - Football - Class of 1956
Peter Natti - Basketball, Football, Track - Class of 1968
Paul Riley - Football, Ice Hockey, Track - Class of 1965
Albert "Biddy" Robinson - Baseball, Basketball - Class of 1937
Winslow Parkhurst - Meritorious Service

1993 INDUCTION CLASS
Sherm Anderton - Baseball, Basketball, Football - Class of 1955
Dr. Warren Babson - Meritorious Service
John H. Biggs - Meritorious Service
Kevin Blatchford - Basketball, Tennis - Class of 1985
John Burnett - Baseball, Football, Ice Hockey - Class of 1966
Charles H. Currier - Football, Track - Class of 1950
Lawrence B. Harding - Baseball, Basketball, Football - Class of 1957
Daniel F. Harris, Jr. - Baseball, Basketball, Football - Class of 1921
John Misuraca - Football - Class of 1950
Matthew Muniz - Golf, Ice Hockey - Class of 1981
Avis Murray - Forerunner of Women's Athletics - Class of 1955
Dr. Morris Pett - Meritorious Service
Lisa Warren - Indoor Track, Outdoor Track - Class of 1981

1993 INDUCTION CLASS
Thomas "Honey" Curley - Basketball, Football, Track - Class of 1927
Peter W. Hickey - Baseball, Basketball, Football, Track - Class of 1958
Richard "Dick" Lopes - Basketball, Football, Track - Class of 1942
America "Mackey" Marques - Baseball, Basketball - Class of 1934
Gerald "Jerry" O'Neil - Baseball, Basketball, Football, Track - Class of 1949
Heather Rogers - Basketball, Field Hockey, Softball - Class of 1984
Russell "Jerry" Smith - Baseball, Basketball, Football - Class of 1928
Jeffrey "Jeff" Williams - Football, Track - Class of 1973

1991 INDUCTION CLASS
Dr. Earl R. Andrews - Baseball, Basketball - Class of 1915
Lulu Bertolino - Basketball, Field Hockey, Softball - Class of 1979
Mike Cusumano - Baseball, Football, Ice Hockey - Class of 1975
David Dunsky - Track - Class of 1961
Ramona Glenn - Basketball, Field Hockey, Softball - Class of 1982
Lewis Gordon - Baseball, Basketball, Football - Class of 1920
Jack Lucido - Baseball, Basketball, Football, Track - Class of 1950
Donald Riley - Football, Ice Hockey - Class of 1969
Ben "Punky" Smith - Football, Ice Hockey - Class of 1964
Arthur "Solly" Thurston - Baseball, Basketball, Football - Class of 1920

1990 INDUCTION CLASS
Anthony "Mooter" Albert - Baseball, Basketball, Football, Track - Class of 1939
Frank Destino - Baseball, Basketball, Football, Track - Class of 1954
Alfred "Gus" Hagstrom - Baseball, Basketball, Football - Class of 1930
William "Billy" MacLeod - Baseball, Basketball - Class of 1960
John "Stuffy" McInnins - Baseball, Football - Class of 1909
Russell O'Maley - Baseball, Basketball, Football - Class of 1939
Jay Palazola - Baseball, Basketball, Football - Class of 1975
Don Patrican - Basketball - Class of 1961
Ralph "Cy" Perkins - Baseball - Class of 1915
Norman "Nate" Ross - Baseball, Basketball, Football - Class of 1927
Jack Webber - Baseball, Basketball - Class of 1947
Theodore "Teddy" Williams - Baseball, Basketball, Football - Class of 1936

© 2021 - Powered by rSchoolToday.com | Policies